Jak se učit písmena? Například z duhového plakátu

Kdo z vás se alespoň trochu zajímá o Montessori metody, určitě zná pojem „senzitivní období“. Okolo 4. roku mají děti senzitivní období na písmena, která se snaží poznávat, obkreslovat či psát a chtějí jim rozumět. A jelikož i u nás doma toto období teď prožíváme, snažím se z toho vytěžit maximum. Pro další podporu vnímání písmen, jsem si vytvořila plakát – duhová abeceda, který umístím do výšky zraku dětí.

Senzitivní období

Jedná se o časový úsek, kdy je dítě mnohem více citlivé či nakloněné k učení se nové dovednosti. Děti mají takových období ve svém vývoji mnoho, ale já se dnes zaměřím pouze na písmena.

Toto období přichází u děti podle Montessori okolo 4 let. Můžeme pozorovat, že dítě projevuje zájem o abecedu či slova. Snaží se podepsat nebo pojmenovat znaky. Může také rádo číst a ptát se, co se kde píše.

Je vhodné hrát fonetické hry (Slovní fotba, hláskování), můžeme využívat smirková písmena nebo pohyblivou abecedu. Dále můžeme používat karty s obrázkem a názvem. Při čtení knih, ukazujeme dítěti prstem v textu, kde zrovna čteme.

Na toto téma se mi moc líbila kniha 100 aktivit Montessori přípravuji své dítě na psaní a čtení. Výborné kurzy k Monte problematice má Irena Kubantová z MontessoriPraxe.

Co používáme my?

Krásných pomůcek je mnoho, ale rozhodně nemusíme mít všechno, že? U nás doma jsme zatím zavedli toto:

  • Děti mají svým jménem (velká tiskací písmena) označené některé jejich místa: židle, místo pro boty a bundu, místo pro kartáček a ručník.
  • V procesu výroby máme smirkové znaky, zatím máme hotové čísla a plánuji abecedu.
  • Využíváme pohyblivou abecedu (velká tiskací písmena).
  • Navštěvujeme knihovnu a každý den čteme.
  • Tvoříme naše vlastní knihy, třeba tu O mě.
  • A teď si ještě na zeď pověsíme plakát – duhová abeceda (ačkoli asi není úplně monte).

Jaké metody v učení písmen, čtení a psaní používáte nejraději vy? Podělte se o nápady s námi do komentáře.

Mé materiály jsou k dispozici volně k nekomerčním účelům s logem nebo odkazem na zdroj. V případě komerčního využití mě kontaktujte. Děkuji.
Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *