Návod a šablona pro výrobu prvního lapbooku na téma VČELY

Podařilo se nám s Adriankou přes víkend vyrobit a zkompletovat náš první LapBook. Téma jsme si zvolily včely, o kterých jsme nejprve četly knihu a děti už dříve měly exkurzi u dědy včelaře.

Náš LapBook je bonusovým materiálem jen pro mé fanoušky, kteří se přidají do facebookové skupiny. Přidat se může kdokoli a ve skupině nalezne odkaz ke stažení.

 LapBook VČELY je ke stažení v ČESKÉM i SLOVENSKÉM jazyce. 

Co je lapbook?

Lapbook je sešit nebo kniha, složená z mnoha interaktivních prvků, které spojuje společné téma. Jednotlivé části obsahují spoustu informací k tématu, které se děti učí. Název je odvozen od anglických slov LAP = klín a BOOK = kniha, tedy „kniha do klína“.

Lapbook děti motivuje k učení, trénuje jejich paměť, rozvíjí dovednost prezentace a také pomáhá dětem s poruchami učení.

LapBook včely a jeho výroba

Náš lapbook je spíše pro mladší děti, řekněme 3-8let a je v menším formátu, než většinou vidíte na internetu.

Zvolila jsem výkres velikosti A4, vyznačila si polovinu a k ní ohla 1/4 výkresu a 4/4 výkresu. Jak můžete vidět na fotce, vznikly mi jakoby okenice.

Do takovýchto desek z výkresu pak stačí jen dolepit, domalovat či dopsat vše, co o včelách víte.

Co obsahuje PDF k lapbooku?

 • ozdobná přední strana
 • vývojové fáze včely
 • části těla včely
 • včelí produkty
 • fakta o včelách (kapsičku a plástve k vyplnění i předvyplněné)
 LapBook VČELY je ke stažení v ČESKÉM i SLOVENSKÉM jazyce v naši facebookové skupině

Kdo má o lapbook zájem, nechť se přidá do fanouškovské skupiny. Budeme se těšit.

5/5 - (2 votes)

3 Replies to “Návod a šablona pro výrobu prvního lapbooku na téma VČELY

 1. Mezi produkty včely medonosné chybí pyl a mateří kašička. Také se tam počítá jed, ten je také včelám odebírán. Chápu, že ho ne každý počítá mezi včelí produkty, protože jeho odběrem většinou včelí dělnice umírají. To bychom tam museli počítat i včelí maso – trubčina. Ale ty 2 první produkty tam patří určitě…Dále má včela 6 nohou – ne čtyři a 4 křídla, ne pouze 2. Máte to moc hezky nakreslené, spoustu nápadů, jen je škoda, že je to takto nedotažené….

  1. Dobrý den Aleno,
   děkuji za váš komentář.
   S produkty máte pravdu, ale jak byste to chtěla nakreslit, aby to dítě pochopilo z obrázku? U lapbooku je skvělé, že si tam toho spoustu můžete dokreslit nebo dopsat. Je to projekt a objevování.
   Nožičky mohou být pod křídly, křídla mohou být složená. Je možné s dítětem pracovat a dát mu úkol části domalovat nebo vysvětlit. Pokud jste to s dítětem předtím probírali, ozkoušíte si jeho pozornost 🙂
   Hezký den
   Katka

  2. Jenže pyl je produkt rostlin, ne včel. Včely ho pouze sbírají – nevyrábí ho. To nelze označovat za včelí produkt.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

seventeen + 11 =