Oslavy

S dětmi v kuchyni: Obrázkové recepty LIMONÁD

obrazkove recepty

Teď je období, kdy s dětmi trávíme hodně času v kuchyni. Jsou přesně ve věku, kdy chtějí se vším pomáhat a je krása to sledovat. Chopí se téměř čehokoli, co v kuchyni dělám. Chci jim dopřávat, aby mohli přípravu jídla zkoušet sami. Začněme tedy tím jednodušším – přípravou nápoje.

Příprava pěkně od začátku

Než se dostaneme k samotnému vaření nebo přípravě dobrot, předchází tomu mnoho jiných “vzdělávacích” činností.

Pro upřesnění – naše děti mají 5 a 2 roky (napsáno v roce 2020). Pokud plánujeme něco vařit, péct, nebo připravovat, zkontrolujeme zásoby doma a pokud něco chybí, připravíme nákupní seznam.

V obchodě pak vše vyhledáme, případně zvážíme ovoce a zeleninu a jdeme k pokladně. Děti pomáhají vykládat na pás a teď už se i dohadují, kdo bude platit. Není ani výjimkou, že si nesou své peněženky s pár penězi a chtějí si něco koupit úplně sami.

Činnosti v kuchyni

Doma společně nákup vyndáme z tašek a uložíme. U toho se dá krásně probrat, co odkud pochází nebo jak se to pěstuje.

Od doby, co děti projevili zájem mohou u nás doma v kuchyni: válet, strouhat, umývat a utírat nádobí, loupat, vážit, míchat, přilévat, krájet, prostírat…

Letos ke dni dětí každý dostal svůj nůž. Dvouletý má mazací nůž, ale jablko nebo brambor s ním rozkrojit lze a pětiletá má už dětský ostrý nůž a škrabku. Takže pomáhají i s krájením a moc jim to jde a baví je to.

Letní sezóna limonád

Chtěla jsem jim dopřát ještě trochu více samostatnosti, a protože máme moc rádi letní osvěžující limonády, vznikl nápad na obrázkový seznam.

Podle seznamu si děti připraví vodu a ingredience, které si vybraly. Pro intenzivnější chuť můžou zvolit mixování s mou dopomocí a nebo prostě jen vše dají dohromady a servírují na stůl.

K servírování používáme výhradně sklo. Buď mají děti k dispozici skleněný džbán z IKEA (ale pěkné džbány se najdou i v Orionu nebo na eshopu samostatne-dite.cz). Nebo mohou využít karafu s kohoutkem.

Vyzkoušejte a dejte mi vědět do komentářů, která kombinace vám chutná nejvíce. U nás je to teď voda + meloun + máte + citrón + jahoda.

PDF mohou stahovat členové klubu.

kuncicka klub

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 − one =