Počty

Seznam inspirativních aktivit pro počty s předškoláky

pocitani blog

Už jsme na blogu probrali senzitivní období na jazyk a podporu čtení a psaní u předškoláka. Nyní však přišly na řadu počty, nebo matematika, chcete-li. Vždyť děti začínají počítat někdy okolo druhého roku. Však si vzpomeňte: jedna, dvě, Honza jde :).

Podíváme se na některé pomůcky, které k počtům s dětmi používáme a samozřejmě nebude chybět seznam pracovních listů, které jsou ke stažení na blogu.

pocty

1. a 2. Lego DUPLO

Věděli jste, že z těchto oblíbených kostiček pro děti lze skládat čísla? Dítko je pak může poznávat a nebo k nim přiřazovat počty kostiček.

3. Karty s čísly

Dostali jsme knížečku, kde jsou karty s čísly a pod nimi zobrazený počet obrázkem. Podle toho děti přiřazovaly počet kostiček. Navíc u toho procvičovaly i barvy.

4. Montessori perlové schody

Parádní pomůcka, díky které si dítě může osahat, jak vypadá 1 nebo třeba 9. Když pak postoupí počty dál, krásně se s nimi sčítá, odčítá a porovnává. To uvidíte i v našich dalších aktivitách. Více o perlových schodech jsme psala TADY a jsou zde i pracovní listy.

5. Pochopení a vyájdření nuly

Nula nebo-li nic je pro děti špatně uchopitelný pojem, proto se mi moc zalíbilo, jak jej pomáhá pochopit Montessori. Více o pochopení nuly už jsem psala TADY.

6. Padesátková tabulka a suky

Skvělá aktivita, která vznikla ze staré nařezané garnýže (dá se použít i násada od smetáku). Na kolečka jsem napsala čísla 1-50 a vyrobila k nim tabulku. Krásně se na tom dají učit číselné řady, doplňování chybějícího čísla, nebo posloupnost.

7. Desítky a perlový materiál

Skvělé kartičky s čísly mám od dveruce.cz k tomu jsme si z korálku a drátků vyrobili desítky a vrhli se na trénovaní desítek. Díky desítkovým korálkům dítě pak snadno rozpozná rozdíl mezi 10 a 100 nebo i 1000. Velmi dobrým pomocníkem je zde hmat.

8. Porovnávání s krokodýlem

Na krokodýla jsem narazila na Pinterestu a moc se mi zalíbil. Porovnávat děti už uměli z dřívějška, teď jsme to ještě vylepšili a vyjádřili větší, menší a rovná se krokodýlem. Perlový materiál dětem usnadňuje mít představu, jak velké číslo vlastně je. Samotný znak čísla totiž může být pro některé děti příliš abstraktní.

9. Další pracovní listy s počty pro předškoláky

Počítáte taky se svými předškoláky? Jaké aktivity vás baví?

– SDÍLEJ –

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

two × 3 =