Příroda

Poznáváme lidské tělo! Překvapte své děti zábavnými aktivitami

Pro naše děti je hlavní téma v těchto mrazivých dnech, kromě sněhu a ledu, LIDSKÉ TĚLO. Jak tělo vypadá a z jakých částí se skládá bývá pro děti velké téma. Děti seznamujeme s jejich tělem už od batolat, když jim říkáme různé říkánky a ukazujeme si na části těla. Pak je začnou zajímat i další části jako kotník, loket, dlaně nebo podbřišek a to je znamení pro nás, že můžeme zvýšit obtížnost seznamování.

Tento článek bude trochu rozsáhlejší a ukážeme si aktivity, které děti seznámí s lidským tělem a jeho orgány. Na jeho konci naleznete PDF soubor s aktivitami ode mě.

 1. Pracovní listy s částmi těla
 2. Obkreslování těla a jeho částí
 3. Skládání lidské kostry
 4. Názvy částí těla a orgánů
 5. Hra na doktora
 6. Dětské pořady o těle
 7. Počítání s lidským tělem
 8. Orgánové aktivity pro menší děti

Pracovní listy s částmi těla

Obkreslování těla a jeho částí

Jednoduchá a efektivní aktivita, se kterou se můžete pořádně nasmát. 🙂 Co na ni budeme potřebovat? Balící papír, lepící pásku, tužku/fix a jednoho dobrovolníka. Balící papír si nalepíme na zem. Bílou stranou vzhůru. Na něj si lehne náš dobrovolník a toho si obkreslíme. POZOR! Obkreslování může lechtat. Obkresleného človíčka si pak můžeme zkusit ještě změřit, ať už pomocí červeno-modrých tyčí nebo metrem.

Obkreslování postavy na balící papír

Skládání lidské kostry

Na odkazu si stáhneme, vytiskneme a vystřihneme lidskou kostru. Ta se nám bude krásně doplňovat s předchozí aktivitou. Celou se ji totiž budeme snažit naskládat do našeho obkresleného těla. Kostra je velká cca 100cm.

Papírová kostra

Názvy kostí

U kostry ještě zůstaneme. Pokud se dítě bude zajímat o názvy jednotlivých kostí, můžeme mu předložit skvělou aktivitu od UnoDuo.cz

Názvy orgánů

Není nutné se hned učit všechny orgány. Vyberte ty, které vám přijdou vhodné, nebo které zajímají dítě. Pěkně tím dítku obohatíme slovní zásobu. My jsme začali operací lidského těla, které jsem objevila ve Flying Tiger za 30kč. Pojmenovali jsme si orgány a děti měly za úkol je uložit do trupu.

Hra na doktora

Výborná zábava pro děti, u které si můžete hezky odpočinout, pokud se stanete pacientem. Popisujte části těla, které vás bolí, nechte dítě lepit náplasti nebo motat obvazy. Procvičí si i motoriku.

K této aktivitě mám na blogu samostatný článek i s materiálem ke stažení, který vaši hru na doktora ještě vylepší.

Dětské pořady o lidském těle

Určitě všichni známe: Byl jednou jeden život

Byl jednou jeden život

Nás pak ještě zaujal pořad: Operace JAUU!, který vysílá Česká televize a vysvětluje i fungování lékařského prostředí a různá vyšetření.

Operace JAUU

Máte i vy nějaké oblíbené pořady pro děti o lidském těle? Dejte nám prosím vědět do komentářů.

Počítání s lidským tělem

U probírání lidského těla můžeme překvapivě procvičovat i počty. A jak? Zkuste použít třeba Montessori perlový materiál a fakta o lidském těle. Nebo pověřte dítě ať číslo vyjádří pomoci karet s čísly.

 • V dospělém těle máme 206 kostí, 640 svalů, 32 zubů…
 • Dítě se vyvíjí v těle matky 40 týdnů.
 • Srdce váží přibližně 250g (toto můžeme zkusit vyjádřit i na kuchyňské váze)
 • Tělo dospělého člověka potřebuje denně 40 kg kyslíku.
 • V průběhu dne urazí krev v našem těle vzdálenost 19 312 km.
 • Krev projde krevním oběhem asi 1000x za den.
 • Lidská lebka se skládá z 26 různých kostí.

Lidské tělo pro menší děti

Téma lidské tělo může přinést aktivity i pro menší děti. Jelikož mám doma skoro tříleťáka, musím myslet i na něj. Tak vznikla aktivita s orgány, kterým je třeba zaplnit prázdné místa. My na tuto aktivitu nejraději používáme korkový špunt, ale dá se nahradit například kouskem houbičky v kolíčku nebo bambulkou v kolíčku.

lidské tělo pro děti
Tečkování orgánů pro menší děti
Mé materiály jsou k dispozici volně k nekomerčním účelům s logem nebo odkazem na zdroj. V případě komerčního využití mě kontaktujte. Děkuji.

Kam dál?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 × 2 =