Letní obloha nabízí mnoho krás a objektů k pozorování. Často (no letos je to horší) k pozorování vybízí i letní počasí. Právě nedávno jsme mohli na obloze pozorovat kometu a každoročně v srpnu lze pozorovat meoritický roj Perseidy. To mě inspirovalo nakousnout s dětmi téma Sluneční soustava a vesmír pro předškoláky.
Co je Sluneční soustava
Sluneční soustava se skládá ze SLUNCE a všeho, co obíhá nebo se pohybuje kolem něj. To zahrnuje 8 planet: Merkur, Venuši, Zemi, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun + jejich měsíce, trpasličí planety, asteroidy, komety, další malé i ledové objekty.
Mrkni na hezké animované video s Paxim, který vám toho o Sluneční soustavě hodně řekne a ukáže ve videu.
Pokud se chceš dozvědět více o planetách, můžeš navštívit stránky Martanci.cz, kde mají Sluneční soustavu a planety hezky popsány. Krom toho si zde můžeš stáhnout i omalovánky jednotlivých planet.
Jak Sluneční soustava vypadá?
V e-booku najdeš plakát Sluneční soustavy, který si můžeš doma pověsit na zeď. Pro ještě lepší pochopení a zapamatování doporučuji zkusit si celý model Sluneční soustavy vyrobit.
Inspiraci můžeš najít třeba na mé nástěnce Vesmír na Pinterestu.
Co ještě dostaneš v e-booku Sluneční soustava pro předškoláky?
V e-booku Sluneční soustava pro předškoláky najdeš krom zmiňovaného plakátu ještě karty s jednotlivými planetami, fáze Měsíce, osmisměrku a aktivitu na přiřazování planet.
Aktivita na přiřazování s pomocí suchého zipu Hledání písmen – osmisměrka
Jaké další aktivity zkusit?
Určitě je fajn na toto téma navázat a rozvinout diskuzi na téma hvězdy a souhvězdí nebo kosmonauti.
Skvělý zážitek je také návštěva planetária s programem pro nejmenší děti. Seznam planetárií v ČR.
V domácích podmínkách můžete zkusit na počítač nainstalovat Stellarium, což je program pro simulaci planetária.

Pokud se ti zalíbila aktivita s lepícími zipy, mrkni ještě na Pracovní list s přiřazováním počátečních písmen nebo Denní režim dětí s ikonami.