Příroda

Jak začít poznávat vesmír? S e-bookem Sluneční soustava pro předškoláky

slunecni-soustava-teaser

Letní obloha nabízí mnoho krás a objektů k pozorování. Často (no letos je to horší) k pozorování vybízí i letní počasí. Právě nedávno jsme mohli na obloze pozorovat kometu a každoročně v srpnu lze pozorovat meoritický roj Perseidy. To mě inspirovalo nakousnout s dětmi téma Sluneční soustava a vesmír pro předškoláky.

UPOZORNĚNÍ!
Soubor fáze měsíce obsahoval chyby. Prosím stáhněte si opravený soubor znovu. Za chybu se omlouvám.

Co je Sluneční soustava

Sluneční soustava se skládá ze SLUNCE a všeho, co obíhá nebo se pohybuje kolem něj. To zahrnuje 8 planet: Merkur, Venuši, Zemi, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun + jejich měsíce, trpasličí planety, asteroidy, komety, další malé i ledové objekty.

Mrkni na hezké animované video s Paxim, který vám toho o Sluneční soustavě hodně řekne a ukáže ve videu.

Paxi a Sluneční soustava

Pokud se chceš dozvědět více o planetách, můžeš navštívit stránky Martanci.cz, kde mají Sluneční soustavu a planety hezky popsány. Krom toho si zde můžeš stáhnout i omalovánky jednotlivých planet.

Jak Sluneční soustava vypadá?

V e-booku najdeš plakát Sluneční soustavy, který si můžeš doma pověsit na zeď. Pro ještě lepší pochopení a zapamatování doporučuji zkusit si celý model Sluneční soustavy vyrobit.

Inspiraci můžeš najít třeba na mé nástěnce Vesmír na Pinterestu.

https://cz.pinterest.com/katkakuncicka/kids-activity/

Co ještě dostaneš v e-booku Sluneční soustava pro předškoláky?

V e-booku Sluneční soustava pro předškoláky najdeš krom zmiňovaného plakátu ještě karty s jednotlivými planetami, fáze Měsíce, osmisměrku a aktivitu na přiřazování planet.

Jaké další aktivity zkusit?

Určitě je fajn na toto téma navázat a rozvinout diskuzi na téma hvězdy a souhvězdí nebo kosmonauti.

Skvělý zážitek je také návštěva planetária s programem pro nejmenší děti. Seznam planetárií v ČR.

V domácích podmínkách můžete zkusit na počítač nainstalovat Stellarium, což je program pro simulaci planetária.

Pokud se ti zalíbila aktivita s lepícími zipy, mrkni ještě na Pracovní list s přiřazováním počátečních písmen nebo Denní režim dětí s ikonami.

Kam dál?

(5) Komentáře

  1. říká:

    Dobrý den, narazila jsem na Vaše stránky, moc se mi líbí. Hledala jsem na Vás nějaký kontakt, ale nenašla jsem, tak píši přímo sem. Dívala jsem se na Vaše fáze měsíce ke stažení a zdá se mi, že to máte celé naopak. První čtvrť je poslední, dorůstající měsíc má být couvající, atd. Mrkněte třeba sem: http://mesic.astronomie.cz/faze-mesice.htm . Zarazilo mě to hned, neb couvající měsíc má mít tvar písmene C a dorůstající písmeno D. Tak jsem se pro jistotu podívala, jestli už mi doma s dětmi nezměkl mozek, ale opravdu je to tak. Mohla byste to prosím opravit? Obávám se, že ne všichni rodiče budou ve střehu a zbytečně by se k dětem dostávaly matoucí informace. Moc děkuji :).

    1. Dobrý den Veroniko,
      už to tak vypadá, že změkl mozek mě :). Děkuji za upozornění, již sem nahrála opravený soubor a přidala do článku upozornění na chybu.
      Vážím si vaši zprávy a omlouvám se za chybu.
      Hezký den, Katka

      1. říká:

        Dobrý den, to byl fofr tedy! To se stane hned, nic se neděje… hlavně, že už je to správně :). Vesmír je oblíbené téma, určitě to ocení mnoho rodičů :)!

  2. Daniel Kafka říká:

    Dobrý den, můžete mi prosím ukázat, kde v té osmisměrce najdu PLUTO? Jednoduše ho tam nevidím.
    Děkuji

    D. Kafka

    1. Dobrý den Danieli,
      ono tam Pluto není…asi bych k osmisměrce měla dopsat zadání. Není to totiž klasická osmisměrka, kdy vyškrtáte slova a ze zbylých písmen složíte slovo. Tady vyškrtáte slova a jedno zbyde. Je možné pak s dětmi probrat, proč nám zbylo Pluto (není planeta, ale trpasličí planeta).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

13 + fifteen =