Hry, Venkovní, Vnitřní

Prázdninová zábava: 5x letní hra pro děti, kterou si užijete společně

letní hry pro děti

Pokud se chystáte jako my na léto u vody, nebo na zahradě, určitě vás bude zajímat, jak zabavíte děti. Jistě i moje děti se chvíli zabaví v bazénu či pískovišti, ale pak přicházejí chvíle, kdy přijdou s tím, že se nudí, nebo s dotazem, jestli si něco nezahrajeme. Pro tyto chvíle jsem si připravila 5 letních her pro děti, které si můžeme užit společně na dece. Navíc jsem vám pro všechny hry vytvořila šablony k vytištění. Pojďte se podívat, co tu pro vás mám.

A nezapomeňte se podělit do komentářů s ostatními čtenáři, co na dece hrajete nejraději vy.

Letní hra pro děti může být ve znamení staré dobré klasiky

Moje děti mají 5 a 8 let a tak jsem si připravila hry, které můžou hrát obě tyto věkové kategorie. Pokud máte doma i vy předškoláka, jistě by vás mohla zaujmout hra Spoj tečky, anebo klasické Piškvorky.

Pojďme si říct, jak se tyto hry hrají. Je to opravdu snadné a i pokud jste je nikdy nehráli, jistě princip rychle pochopíte a užijete si s nimi pěkné chvilky.

Spoj tečky

Budete potřebovat papír (nebo mou šablonu), tužku a 2 pastelky různých barev. Pokud máte čistý papír, nejdříve si na něj tužkou udělejte hromadu teček. Podobně jako jsou na mé šabloně. Pak si každý hráč vezme svou pastelku a hra může začít.

Každý má za úkol spojit rovnou čarou 2 tečky. Jakmile, ale uzavře trojúhelník, získává ho a dovnitř napíše své písmeno (viz fotka). Vyhrává ten, který uzavřel nejvíce trojúhelníků.

P. S.: Ano můžete udělat i předěly mezi velkými trojúhelníky a získat více malých trojúhelníků.

Piškvorky

Myslím, že tato hra je všem dobře známá, ale kdyby náhodou… Tady jsou její pravidla.

Do mřížky na střídačku vepisují hráči X a O (každý hráč má 1 symbol) a cílem je vytvořit pěti symbolů za sebou. Ať už vodorovně, svisle nebo šikmo. Komu se to podaří jako prvnímu, vyhrál.

Už poznají písmena a čísla, ale ještě nečtou?

Pokud máte šikovné děti, které už poznají písmena i čísla (může to být školák i předškolák), neváhejte vyzkoušet hru Lodě.

Hra se totiž hraje na dvou mřížkách, které jsou opatřeny písmeny a čísly pro dobrou orientaci.

Tato hra dětem velmi pomůže s orientací v tabulce, kterou budou potřebovat ve škole i v životě.

Jak se hrají lodě?

Lodě jsou pro 2 hráče a každý z hráčů má k dispozici 10 lodí. Jedna z mřížek představuje vaše vody a druhá nepřátelské vody.

Do svých vod nejdříve umístěte všechny dostupné lodě, které se ale nesmí dotýkat. To stejné udělá soupeř. A pozor, neměli byste si do papíru vidět.

TIP
Pokud hrajete poprvé a vysvětlujete pravidla, nechte soupeře nahlédnout i do vašich vod.
signal 2023 06 21 105740 002

Jakmile máte všechny lodě umístěny, může začít boj! Pokaždé, když jste na tahu, nejdříve řeknete souřadnici, kam chcete střelit. Například: E5. Soupeř koukne do svých vod, a pokud má na této souřadnici loď hlásí zásah (nebo celá potopená loď). Pokud tam žádnou loď nemá, řekne voda. A je na řadě on.

Zásah si zaznačíte do nepřátelských vod X a vodu tečkou.

Hra se hraje tak dlouho, dokud jeden z vás nemá potopeny všechny lodě.

Hry pro školáky

Teď přichází na řadu hry pro děti, které už umí písmena i číst. A nebudou jen skvělou zábavou letních dní, ale také pomohou dětem s opáčkem vědomostí.

Jméno, město, zvíře, věc, rostlina

jméno, město, zvíře, věc

Přiznám se, že toto byla moje oblíbená hra v dětství a možná ji znáte i vy.

Jeden z hráčů vždy říká abecedu – nahlas řekne A a pak pokračuje už jen v duchu. Druhý s hráčů čeká, a jakmile řekne STOP, první vysloví písmeno, u kterého skončil. Podle tohoto písmena se pak vymýšlejí slova pro všechny kolonky.

Kdo první dopíše všechny slova, zase řekne STOP a začíná vyhodnocování kola. Pokud jste vymysleli stejné jméno, každý získáte 5 bodů. Pokud každý jiné, získáváte oba 10 bodů. A pokud jméno vymyslel jen jeden z vás, získá 15 bodů a druhý hráč 0 bodů. Na konci pak všechny body za toto kolo sečte a zapíše.

Nakonec hry sečtěte všechny body z posledního sloupce, a kdo jich získá více, vyhrává.

Šibenice

Touto hrou jsme si jako malí hlavně krátili přestávky ve škole a moc nás to bavilo. Do šablon jsem vám dala jen ukázku hry a je pak na vás, jaké slova/věty si vymyslíte na čistý papír.

hra šibenice

Vždy jeden z vás vymyslí slovo/větu a na papír místo písmen udělá jen čárky. 1 čárka = 1 písmeno. Můžete si hru ještě ulehčit a napsat počáteční a poslední písmeno.

Pak už začíná hádání. Soupeř vybírá písmena, která by mohlo slovo/věta obsahovat a vy je doplňujete. Pokud soupeř vybere A a toto písmeno je ve slově víckrát, napište jej na všechna místa ve slově.

Pokud soupeř neuhodne písmeno ve slově, začněte malovat šibenici. Jak se maluje šibenice, najdete v šabloně.

Vyhrává ten, kdo uhodne slovo/větu dřív, než bude šibenice celá.

PDF mohou stahovat členové klubu.

kuncicka klub

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

eighteen − 16 =