Česká tiskací abeceda k procvičování a poznávání

Kolem mě se začaly rojit otázky, jak dětem začít přibližovat písmena, psaní a čtení. Senzitivní období u písmen bývá kolem 4 roku dítěte. Je tedy dobré dítě v jeho zájmu podpořit a danou oblast jazyka rozvíjet. V tom nám může pomoci několik pomůcek, které najdete na blogu. Mezi ně se řadí tiskací abeceda, která je zde ke stažení.

Tiskací abeceda na kartách

Úplně první z pomůcek, které jsme doma přivítali, byly obyčejné karty s tiskacími písmeny. Výroba je velmi jednoduchá:

 • Stáhnout a vytisknout karty
 • Vystřihnout a poskládat
 • Zalaminovat
 • Udělat otvory děrovačkou
 • Zavěsit na kroužek či karabinku

Jaké aktivity s kartami zkusit?

 1. Nejprve si s dětmi karty prohlédneme a řekneme si, jak se písmena jmenují. Můžeme k tomu použít 3 složkovou metodu dle Montessori. My jsme nepoužili.
 2. Hned vzápětí většina z nás bude zkoušet ukazovat písmeno např. A a uvádět slova začínající na A.
  A jako: Adriana, Auto, Autobus, Astronaut, Asparágus, Ančovička, Aritmetika.
  Záměrně píšu všude velké A a záměrně používám složitější a zajímavější slova. Krom poznávání prvního písmene si hned rozšíříme slovní zásobu a vysvětlíme cizí pojmy.
 3. Slova si můžeme zapisovat na papír a ukazovat si jaké další písmena obsahuje. Které slovo je dlouhé, nebo které je krátké.
 4. Podle vybraného písmene na kartě můžeme hledat doma věci, nábytek, jídlo, hračky na dané písmeno.
 5. Karty také můžeme po domě či zahradě schovat a děti je musí hledat a písmeno pojmenovat. Nebo při nalezení říct nějaké slovo, které na toto písmeno začíná.

Tady je jen malá ilustrace toho, co všechno se dá s obyčejnými papírovými kartami podniknout zábavnou a záživnou formou.

Tiskací abeceda na kartách je vám k dispozici ke stažení zdarma a budu se moc těšit, že se podělíte o další nápady na aktivity s těmito kartami.

Mé materiály jsou k dispozici volně k nekomerčním účelům s logem nebo odkazem na zdroj. V případě komerčního využití, mě kontaktujte. Děkuji.

Kam dál?

2 Replies to “Česká tiskací abeceda k procvičování a poznávání

 1. Dobrý den, mockrát Vám děkuji za úžasné materiály, vše máte velice poutavě zpracováno a vše je vyladěné doposledního puntíku.
  Jsem opravdu nadšená a co víc, ne jen já, ale hlavně moje děti. Našli jsme zde aktivity pro naše aktuální témata. A jistě se ještě vrátíme pro další inspiraci.

  1. Dobrý den Renato,
   moc děkuji za milý komentář. Už pro vás mám spoustu nápadů na další aktivity. Když budete sledovat můj Instagram nebo Facebook, nic vám neunikne 🙂
   Hezký den
   Katka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

five × one =