Jak vysvětlit nula podle Montessori?

V matematických začátcích učíme naše děti počítat do 10. My k tomu doma využíváme perlové schody 1-9 nebo červeno-modré tyče, které navrhla M. Montessori. Teď jsem uvažovala, jak dceři vysvětlit kolik je nula a k tomu je také jedna pomůcka od Marie.

Krabice s vřeténky k pochopení nuly

Originální Monte pomůcka se skládá ze dvou krabiček, které jsou rozděleny na přihrádky 0-9 a k nim 45 vřetének. Na českých eshopech takovou pomůcku najdete za cenu okolo 1000 kč.

Alternativa krabiček s vřeténky

Nevnímám jako důležité mít doma originální krabičku. Pokud chápu princip této pomůcky, tak si ji mohu svépomocí vyrobit a poslouží úplně stejně.

Nahoře na druhém obrázku jste mohli vidět jedno takové alternativní řešení – materiál, který je nám všem dostupný.

Pokud si to ovšem chcete ještě více ulehčit a ušetřit místo v domácnosti, mám pro vás ke stažení placatou verzi. Tedy verzi k vytištění.

Počítání na papírové šabloně

Takže úplně jednoduše – vytiskli jsme si 2 listy s čísly 0-4 a 5-9 a dcera dostala do ruky zmrzlinová dřívka (mohou být i klacíky, špejle nebo párátka).

Dítě by mělo umět už přečíst číslice a podle nich pak může přiřazovat dřívka. Jakmile je hotové můžeme si správnost ověřit otázkami: Kolik je tady dřívek? Když ukážeme na 0 a dítě odpoví žádné, vysvětlíme že to je ta nula.

Kontrolou správného řešení celé aktivity je to, že nám nezbyly žádné dřívka. Pokud nějaká zbyla nebo chybí, znamená to, že někde máme chybu a začínáme kontrolovat jednotlivé přihrádky a počet dřívek v nich.

Musím říct, že Adri to pochopila velice rychle a za chvíli byla s aktivitou hotová.

Mé materiály jsou k dispozici volně k nekomerčním účelům s logem nebo odkazem na zdroj. V případě komerčního využití mě kontaktujte. Děkuji.

Ukázka práce s vřeténky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

sixteen − four =