Organizace

Jak šetřit, plánovat a nakupovat jídlo? S plánovačem to jde jedna báseň

jidelnice blog

Občas se mi stává, že nevím co vařit. Zvláště, když vařím každý den. Vymyslet pro sebe a děti 5 jídel denně s potravinovými alergiemi, které nás provází, je někdy docela náročné. Chtěla jsem se takovým starostem vyvarovat a jako řešení se nabízel týdenní plánovač jídel.

Historie plánování jídel v naší rodině

Povídali jsme si o tom s mou babičkou, která zmínila, že bych mohla/měla svůj týdenní jídelníček plánovat. Samozřejmě i s nákupem. Ona sama to za svého mládí, kdy nebyla taková dostupnost potravin, dělávala.

Museli si rozplánovat, co se bude vařit a co se má na nákupu koupit. Takový nákup se dělal jen jednou za čas. Neměli možnost si večer běžet pro zapomenuté pečivo nebo plato vajec.

Jaký je výsledek plánování jídel?

Plánovač jídel pomáhá hned v několika oblastech.

  1. Nemusíme každý den řešit – co ZASE budeme vařit.
  2. Nemusíme tak často navštěvovat obchody – což ocení hlavně maminky s dětmi.
  3. Ubude nám plýtvání jídlem – kupujeme jen co je na seznamu, netrpíme hladem.
  4. Můžeme se tak vyhnout různým pokušením – cukrovinky, zákusky, polotovary apod.
  5. Můžeme lépe pracovat s rozpočtem na jídlo a dokonce ušetřit.

Co dál vyzkoušet?

K ušetření starostí s jídlem se mi ještě velmi osvědčilo například navařit si jídlo předem. Buď vařím den předem hlavní jídlo. To u nás bude aktuální teď zase s teplejším počasím. Znamená to, že dopoledne mám bez starostí a můžeme ho hezky trávit až do oběda venku.

Taky si jídla vařím více, aby nám zbylo na večeři nebo na druhý den. To mi ušetří taky mnoho času a starostí s tím, co vařit. Navíc mnoho jídel se dá malou úpravou pozměnit. Třeba přidáním koření nebo omáčky.

Co se týče snídaní a večeří, tam se snažím mít doma vždy ovesné vločky, kefír kozí nebo kravský, případně bílé jogurty. Dále nějaké ovoce, zeleninu a žitný chleba. Sezónně pak dělám různé pomazánky nebo smoothie, podle toho, nač máme chuť.

K tomu všemu plánování a nakupování mi pomáhají seznamy, které si připravuji. Hlavní jídla a večeře na týden a nákupní seznam doplňuji, jak je třeba. Aby to bylo hezčí, mám k tomu takové romantické šablony, které si taky můžete stáhnout a vytisknout. Dejte vědět, jestli vám slouží dobře.

Mé materiály jsou k dispozici volně k nekomerčním účelům s logem nebo odkazem na zdroj. V případě komerčního využití mě kontaktujte. Děkuji.

KAM DÁL

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 × 2 =