Ostatní

Seznam úkolů a povinností pro starší děti s hodnocením a motivací

seznam-ukolu

Každý člen rodiny má v týdnu mnoho úkolů a povinností a dětem se často stává, že na ně zapomínají nebo jim chybí motivace. Pro naše nejmenší členy rodiny jsem vytvořila obrázkový seznam úkolů k vytištění. Aby nezapomínali ani starší děti, mám pro ně seznam povinností s hodnocením a motivací za splnění.

Dělíme se o práci, trávíme spolu čas

Je na nás, jak si to s dětmi a povinnostmi zařídíme. Můžeme být protivní a uřvaní, že dítě zase nemá splněno nebo na to můžeme jít jinak. Tak či onak se neobejdeme bez důslednosti a nutnosti být dítěti příkladem. Základy tedy pokládáme od malička a později už jen sklízíme ovoce.

Ze začátku si můžeme s dítětem sednou třeba u oblíbeného čaje a sušenek a říct si, kdo má doma jaké povinnosti. V tuto chvíli je i vhodné každému členovi domácnosti udělat jeho rozpis. Ona totiž častokrát ta domácí práce není moc vidět. Taky je fajn si říct, že když máme doma splněny povinnosti, čeká nás zábava. Tou zábavou může být váš cíl/odměna. Třeba kino nebo jen deskovka s rodinou.

Plníme seznam aktivit pro děti

V prvé řadě velmi doporučuji vytištěný rozvrh zalaminovat, aby se dal používat opakovaně. Kdo nemá laminátor, vystačí si s více kopiemi.

Pokud seznam aktivit pro děti zalaminujete, je fajn používat na něj fix k odškrtávání. Ten na konci týdne lze smýt a celý rozvrh použít znovu a znovu.

Pokud nelaminujete a chcete ještě něco extra, můžete místo škrtání lepit nálepky – hvězdičky, srdíčka, puntíky… To může děti ještě víc motivovat, pokud jsou mladšího věku a líbí se jim nálepky.

Možností může být i použití malého razítka.

Kde se dozvím další informace o plnění úkolů a povinností?

O tom jak zapojovat děti do chodu domácnosti se můžete dozvědět na portálu Maminka.cz. A dalším zdrojem inspirace pro vás může být i článek z Novinky.cz

V knižní podobě na toto téma mohu vřele doporučit Jak žít a nezbláznit se od Lidmili Pekařové.

Mé materiály jsou k dispozici volně k nekomerčním účelům s logem nebo odkazem na zdroj. V případě komerčního využití mě kontaktujte. Děkuji.

KAM DÁL

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

11 − one =