Ostatní

Domácí aktivity pro nemocné dítě: 8 zábavných nápadů

aktivity pro nemocné dítě

Nemoc nemusí být jen omezením, ale také příležitostí k posílení rodinných vztahů či kreativity. Když se váš drobeček ocitne v doma kvůli nemoci, můžete společný čas trávit smysluplně a zábavně. A jaké aktivity pro nemocné dítě vymyslet a zahnat nudu, aniž byste sáhli po elektronice? Na to existuje mnoho odpovědí! Opravdu můžete vaše dítko zabavit pomocí aktivit, které podporují jeho rozvoj. Zde vám vypíšu deset nápadů na domácí zábavu, které nejenže zpříjemní dny vašeho nemocného dítěte, ale také posílí váš vztah.

Kouzla a pokusy

Co zaručeně zaujme většinu dětí, jsou domácí kouzla a pokusy. Já vám ukážu experimenty, které rozvinou dětskou představivost a také podpoří jejich zájem o přírodní procesy.

 1. Rozkvétající papírová poupata
  Pro tvorbu této aktivity vám toho bude stačit opravdu málo – papír, fixy/tiskárna, nůžky a nádoba s vodou. Pravidelné květy, které budete vybarvovat a vystřihovat si můžete navrhnout sami, nebo si je stáhnout u mě na webu. Celý postup jsem vám natočila do videa.
 2. Klíčení fazole (nebo jiného semínka)
  Ruku na srdce, už jste s dětmi něco sadili? A výmluvy typu – nemáme zahradu zde nezkoušejte. Sázet semínka můžete i v bytě. Třeba jen do sáčku či kelímku od jogurtu a kousku vaty. Do vaty pak společně umístěte fazolku, nebo hrášek a nezapomeňte si rosit. Pak už můžete fascinovaně pozorovat, jak začne klíčit a růst. Leporelo a plakát s životním cyklem fazole, jsem pro vás připravila tady.

Společné hraní s marodem

Pokračujeme v naší cestě plné zábavy s hrami s marodem, které zapojí další smysly vašich dětí. Tyto aktivity budou nejen zábavné, ale také podpoří rozvoj důležitých dovedností. Zde jsou moje čtyři nápady na hry s marodem pro vás:

 1. Pexeso
  Pexeso je klasická a oblíbená hra, která testuje a rozvíjí vaši paměť a koncentraci. A co je lepšího než v dnech nemoci trávit čas společně nad takto užitečnou hrou?! Na mém e-shopu si můžete vybrat hned z několika témat.
 2. Domácí hledačka
  To je seznam věcí, které má snad každý doma a dítě má za úkol je všechny najít. S touto hrou získáte chvilku času pro sebe a lahodnou kávu nebo čaj.
 3. Hrátky s hmyzem
  Pokud vám vyloženě nevadí hmyzáci a jiné havěti vytištěné na papíru, můžete si stáhnout tento list a zkusit s ním rovnou 5 skvělých aktivit. Hledání broučků je u nás TOP a děti ji vydrží hrát opravdu dlouho a opakovaně.
 4. Jarní počítací hra
  To je aktivita ke stolečku, kde mají děti za úkol počítat jarní symboly a zapsat je do chlívečků. Pokud budete nemocní na podzim nebo v zimě, nezoufejte i na tyto období si u mě můžete stáhnout počítací hru.

Tvořivé aktivity pro nemocné dítě

Co si budeme povídat, ne každé nemocné dítko je tak nemocné, aby celé dny leželo v posteli a koukalo do stropu nebo do knížky. Pokud mu to zdravotní stav dovolí, zasedněte společně ke stolu a běžte společně tvořit. Vytáhněte pastelky, fixy, nůžky, lepidla, papíry a další a nechte průchod fantazii. Nebo si stáhněte některou ze šablon z mého klubu, kde už je přes více než 100 souborů, připraveno k okamžitému použití.

Pokud nechcete tvořit z papíru, doporučuji vytáhnout plastelínu. S tou se dá dělat opravdu hodně aktivit. A pokud ji doma nemáte, můžete si ji připravit z pár surovin.

Čtení do ouška nemocným dětem

A když je zase čas na odpočinek, není nic lepšího než společné tulení a čtení. Každý zná starou dobrou klasiku a tou jsou papírové knihy, nebo vyprávěcí kartičky. Alternativou jsou pak interaktivní příběhy v aplikaci Readmio, kdy rodič předčítá z mobilu a při určitých slovech se přehraje zvukový doprovod. To celé čtení ozvláštní a zatraktivní. Pokud však i vy onemocníte, nebo z nějakého důvodu nemůžete dětem číst, existují místa na internetu, kde jsou pohádkové příběhy už načtené a stačí, když je dětem přehrajete. My nejraději chodíme poslouchat pohádky na web Rádia Junior, Rádia Pohádka nebo Spotify.

Máte i vy nějaký zaručený tip na zábavu maroda? Podělte se do komentářů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

fourteen + five =